יום שישי, 23 במרץ 2012

Movie Review: Molly from Atlanta

Little Heroes

I think that the movie "Little Heroes" is interesting. In my opinion, the movie wasn’t that good. It wasn’t very funny or scary. There are only a few good things about this movie. I liked how it showed us about life in Israel and Israelis culture. I learned that Israelis don’t have to wear seat belts all the time.it was an ok movie.

Little heroes was about a girl named Alicia. On her way back from camp Alicia hears screams in the valley. Alicia, her brother Lev, and their new friend Erez go and try to find the people Alicia heard. They have lots of trouble going through the valley with only a map and 3 people.  They not only have trouble going through the valley but also had trouble at home. Will they find the people in time?  Find out in little people.

אני חושבת שהסרט גיבורים קטנים היה מעניין. אני חושבת שהסרט לא היה כל-כך טוב. לא היה מצחיק או מפחיד רק היו קצת דברים טובים בסרט. אני אהבתי שהסרט מראה לנו על ישראל. אני למדתי שאנשים בישראל לא צריכים ללבוש חגורת בטיחות כל הזמן. הסרט היה בסדר.
גיבורים קטנים היה על ילדה ושמה אליסיה. כשהיא באה מהקייטנה היא שמעה אנשים בוואדי. אליסיה, אח שלה לב, והחבר החדש שלהם ארז הלכו לאנשים שאליסיה שמעה. היו הרבה בעיות לשלושת הילדים בוואדי רק עם מפה. לא היה להם רק  בוואדי בעיות, אבל גם היו להם  בבית. האם הם ימצאו את האנשים בזמן? מצאו בגיבורים קטנים.  אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה