יום שישי, 23 במרץ 2012

Movie Review: Robyn from Atlanta


Hi Shachar!


I wanted to tell you my review about a movie that we saw in class. In the movie, Little Heroes there were two kids who are different from the other kids, and are very interesting. There is one girl named Alicia who has a brother named Lev. Her family speaks Russian. She has a friend named Erez. All three of them went on the trip together. In the movie, I liked that there was a lot of suspense. It made me want to keep on watching the next part! I also liked the main characters in the movie. I thought that they played their parts very well. The only part I didn’t like about the movie was that it was very scary. I think that the main idea to the movie was very good, but they portrayed it in a very scary way.
My class watched this movie because it was very educational. The movie taught us that there are different people in the world, but if you work together you can do anything and help someone who needs your help. The characters were completely different. In the movie, Alicia knew there were people who needed her help. Her camp counselors refused to call the police, so she took it upon herself to help. Alicia is very brave. It was a very good movie and I think you should buy it because you will definitely love it.
שלום שחר,
אני רוצה להסביר לך על סרט שאנחנו ראינו בכיתה. בסרט גיבורים קטנים היו ילדים שונים ומעניניים. לאליסיה יש אח בשם לב. המשפחה שלה מדברת רוסית. יש לה חבר ארז. הם הלכו לטיול ביחד כדי לעזור לאנשים. בסרט אני אהבתי שהיה הרבה מתח, זה גרם לרצות לראות את החלק הבא. אני אהבתי את הדמיות. אני חשבתי שהם היו שחקנים יותר טובים. הם שיחקו את התפקיד שלהם טוב מאד. אבל אני לא אהבתי כשהיה מפחיד. יש לסרט רעיון מרכזי טוב, אבל זה היה מפחיד.
הכיתה שלי ראתה את הסרט הזה כי זה היה חינוכי. זה לימד אותנו שיש אנשים שונים בעולם, אבל אם אנחנו נעבוד ביחד אולי אנחנו יכולים לשנות משהו או לעזור. הדמות המרכזית היתה לגמרי שונה. בסרט, אליסיה ידעה שיש אנשים שצריכים את העזרה שלה, המדריכות בקייטנה שלה אמרו לא כשהיא רצתה שהם יטלפנו למשטרה. אז היא עשתה את זה עם ארז ולב. ועכשיו אתם צריכים לראות מה קרה. זה היה סרט כל כך טוב! אני חושבת שאתם צריכים לקנות את זה. זה גם חינוכי וגם מותח, ואתם תאהבו את זה על בטוח! איזה סרט את ממליצה לי לראות?

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה