יום חמישי, 5 באפריל 2012

Movie Review Noa from AtlantaBy: Noa Levy
In the movie, Little Heroes is intense. You can never guess what is going to happen. It is spontaneous. One second they are on their adventure but after that they start fighting. Having Alicia’s brother on the trip makes it a lot funnier. He is a little not normal. He is different but he is funny. He was obsessed with Mit-Mit. Having Lev in the adventure made it a lot better.
The characters in the movie have their own personality. Lev is funny but he is different from all of the children that are going on the trip. Erez was an adventurer. He is also brave and responsible. He led the trip. He also lied. He lied to his mother, friend, and police! Alicia is a kind, caring girl who cares about her friend and family.
The movie was scary times, sad at some time, happy at some time, and violent at some time. It was scary when the couple fell into the lake. It was sad when I heard about Erez’s dad dying.


בסרט גיבורים קטנים היה מאוד מענין. את לא יודעת מה יקרה בעתיד. הדמיות המרכזיות הן אליסיה ארז ולב והם יוצאים למסע. אח של אליסיה עושה את המסע מצחיק. הוא ילד קצה שונה. בלי לב המסע לא היה כל-כך כיף.
ארז הוא הרפתקן. הוא גם אמיץ ומנהיג. אבל הוא לא אומר את האמת לאמא. אליסיה היא ילדה טובה היא אוהבת את האת והמשפחה שלה. יש לה יכולת מיוחדת לשמוע אנשים מרחוק.
הסרט היה מבהיל ,עצוב ,ושמח. את צריכה לראות את הסרט כדי להבין את כל הרגשות שהסרט מכיל.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה