יום חמישי, 9 בפברואר 2012

Rada Starts Her Story

Refael liked to eat ice cream. He always went to the café and bought his favorite chocolate ice cream. The café was small and old. One afternoon Refael went as always to the café to buy ice cream, but he was surprised to find out that there was no café at all. Refael was shocked. He didn't understand what was happening. Suddenly he saw an old man who was standing at the place where only the day before there was a cafe
"How are you, Refael?" he asked smiling. "Are you talking to me? How do you know my name?" Refael got  scared. "Oh,young man, I am from the Ice Cream Kingdom. Queen Icy I asked me to bring you there… "said the old man.
...Refael couldn't say a word. He didn’t know what to do
 הסיפור שלי מ-רדה ל- ליאורה רפאל אהב לאכול גלידה. הוא תמיד אלך לבית-קפה וקנה שם את הגלידה בטעם שוקולד האהובה אליו. בית הקפה היה קטן וישן מאוד. יום אחד , בצהריים רפאל אלך כרגיל לבית הקפה לקנות גלידה, אבל הוא הופתע לגלות שבית הקפה לא היה שם יותר. רפאל היה בשוק הוא לא מבין מה קורה. פיתום הוא ראה איש זקן שאמד במקום איפה שרק אתמול היה בית הקפה . " מה שלומך רפאל ? " הוא שאל עם חיוך . " אתה מדבר אלי ? מאיפה אתה יודעה את השם שלי ? " רפאל ניבעל. "או בחור צעיר , אני מממלכת הגלידה. מלכת הקרח הראשונה ביקשה מימני להבי אותך לשם ..."אמר האיש הזקן . רפאל לא יכל להגיד מילה .הוא לא ידעה מה לעשות ..

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה